Judd Hoekstra ile Değişimi Etkin Bir Şekilde Yönetmek

Bu podcast’te Who Killed Change (Değişimi Kim Öldürdü) adlı kitabın ortak yazarı Judd Hoekstra, neden değişim çabalarının yüzde 70’inin başarısız olduğunu açıklıyor. Araştırmalar, değişimin başarısız olacağını gösteren yedi tahmin edilebilir sebep olduğunu gösteriyor ve Hoekstra da bu süreci nasıl başarılı bir şekilde yönetebileceğinizi anlatıyor. Ayrıca değişim girişimi esnasında, insanların tecrübe ettiği beş endişe aşamasından üçünü de bizler için tanımlıyor.

  • Endişe aşamalarının ilki bilgiye olan ihtiyaçtır. İnsanlar tam olarak neyin neden değiştiğini bilmek ister. İnsanların bu süreçte bilgi sahibi olmalarını sağlayacak bir iletişim planı geliştirmek çok önemli.
  • İnsanların ayrıca bazı kişisel endişeleri de olacak.  Değişimin onları kişisel olarak nasıl etkileyeceğini bilmeye ve hislerini dile getirip sorular sormaya da ihtiyaç duyarlar.
  • İnsanların sahip olduğu başka önemli bir endişe ise uygulama. İleriye gidebilmek için gerekli strateji ve planları doğru bir şekilde anladıklarından emin olmak isterler.

Hoekstra, değişim için insanların gönülden çaba göstermeleri gerektiğini söylüyor. İnsanlar bir yandan her zamanki işlerini yaparken, öte yandan da değişimi desteklemeliler. Liderler, çalışanlara endişe aşamalarında rehberlik ederken kurum boyunca güçlü ve kapsamlı bir iletişim de kurulmalı. Böylece, başarılı bir değişim deneyimi yaratabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir