Steve Farber ile “Sevgi Gerçekten de Çok Güzel Bir İş” Üzerine

Steve Farber, “30 yıldır liderlik gelişimi işindeyim ve bunca yıl sonra diyebilirim ki; sevgi gerçekten de başarılı liderliğin temelini oluşturuyor,” diyor. Bahsettiği tabi ki sarılıp kucaklaşarak gösterilen sevgi değil. Anlatmak istediği, sizin yaptığınız işi seven insanlara hizmet ederken, yaptığınız işi sevmenin yaratacağı rekabet avantajını anlatmak istiyor. Bu kitap, iş ve aşkın bambaşka şeyler olduğunu anlatan genel inanışı adeta yerle bir ediyor. Farber sevgiden bir duygu olarak değil, bir disiplin olarak söz ediyor: amaca, değerlere, insanlara, müşterilere, ürünlere ve hizmetlere duyulan sevgi.

Bu felsefeyi uygulamanın en iyi yolu, ‘Çalışanlarınızı ve müşterilerinizi gerçekten seviyor olsaydınız neyi farklı yapardınız’ diye kendinize sormaktır. Bu soru bir açılış yapıyor ve konuyu çalışanlar ile müşteriler için neler yaptığınıza, hangi politikaları uyguladığınıza ilişkin sorulara getiriyor. Örneğin, müşteri hizmetleri politikanız gerçekten de müşterilerinizin sizinle iş yapmasını kolaylaştırıyor mu? Müşteri dönüşlerini ele alış şekliniz onları sevdiğinizi gösteriyor mu? Ya da etmiyor mu? Neyi farklı yapmalısınız, bir düşünün. Aslında önemli olan her zaman eylemler, kelimeler değil. Farber’a göre, doğru soruları sorarak tüm çalışanlarınızın uzmanlıklarını ortaya çıkarabilir, onlara bu yönde değişmek için ilham verebilirsiniz.

Farber ayrıca büyüyüp güçlenen, rekabetçi bir firma için temeli nasıl oluşturmanız gerektiğine de değinmiş. Sevgi; kurumunuzun bir parçası olup kültürün işleyişinde yer aldığında çalışanlar ve müşteriler gerçekten de kendilerine değer verildiğini hissederler. İşlerine tutkuyla bağlı çalışanlar daha sadık, daha yaratıcı, daha girişimci ve daha ilham verici olurlar. Bu da müşteri deneyiminin harika olmasını sağlar. Çalışanlar; zorunda oldukları için değil, gerçekten de gelişmek istedikleri için hizmet ederler.

Farber herkesi sevgi kelimesini ön plana çıkarmaya davet ediyor. “Bilinçli bir şekilde sevgi kelimesini bir amaç olarak belirlersek, yapmaya çalıştığımız her şeyi değiştirir. Hep tutku, bağlılık gibi kelimeler kullandık. Oysaki bunlar yerine sevgi derseniz, arzu ettiğimiz gerçekleştirmeyi istediğimiz şeyler de bir üst düzeye çıkar. Böylece iş yapmanın yeni yöntemlerini keşfetmeye başlarız.”

Steve Farber hakkında daha fazla bilgi için www.SteveFarber.com u ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir