Odak Noktanızı Değiştirmek Enerjinizi Değiştirecek

Geçtiğimiz hafta eşim Margie ile birkaç günlüğüne Bahamalar’a gittik. Kaldığımız otelin genel müdürü ile yaptığımız sohbette, otelin binasının 2017’deki Irma fırtınası sonucu çok büyük zarar gördüğünü öğrendik. Bu süreçte hem yönetimin hem de ekibin her şeyi eski haline getirmek için nasıl birlikte çalıştıkları ve bu zor zamanda nasıl birbirlerine yardım ettiklerini anlattığı hikayesi bizi gerçekten de çok etkilemişti.

Şu anda da başka bir zor süreçten geçiyorlar. Otelin satılmış olabileceğini öğrenmişler ancak ne alıcının kim olduğunu biliyorlar ne de işlerini devam edip edemeyeceklerini. Yeniden tamamen bir bilinmeyenle karşı karşıyalar. Margie müdüre, ertesi gün onlar için bir konferans verebileceğimi söyledi ve müdür de buna çok sevindi ve memnuniyetle teklifimizi kabul etti.

Otel personelinin karşısında konuşmama başlamadan önce hazırlanırken acaba onlar için hiç aralarında bulunmamış (duygusal olarak ne yaşadıklarından tamamen bihaber) birinin gelip onlara biraz espri ve cesaretlendirme ile morallerini yükseltmeye çalışması onlara nasıl hissettirirdi diye düşündüm. Böylece, eğitmenlerimizin buz kırıcı olarak eğitimlerinde kullandıkları, benim de Tony Robbins’den öğrendiğim bir uygulama ile başladım.

Odadaki herkesten ayağa kalkmalarını istedim. “Şimdi salonda etrafta olabildiğince çok dolaşmanızı ve sanki konuşacak daha önemli birini arıyormuşçasına konuşabileceğiniz kadar çok insanı selamlamanızı istiyorum” dedim. Bir veya iki dakika sonra salondaki ses düşük tonlardan oluşan sessiz bir uğultu şeklindeydi. Sonra, dikkatlerini üzerime çekerek şunu söyledim “Şimdi ise etrafta dolaşın ve sanki karşınızdaki kişi gördüğünüz için çok heyecanlandığınız çok eski bir arkadaşınızmış gibi olabildiğince fazla insanı selamlayın”. Salondaki enerji düzeyi aniden öyle bir patladı ki ses neredeyse kulaklarımızı sağır edecekti. Ortama kasvetli bir ruh hali hâkim iken birden çok canlı ve hayat dolu bir hale geldi!

Demek istediğim aslında şu: “Değişimlerde konuya odaklandığımızda enerjimiz değişir. Daha kötüleşip kötüleşmeyeceği belli bile olmayan kötü bir durum hakkında oturup endişe etmeye devam edebiliriz ya da aynı hedefe doğru birlikte çalıştığımızda neler başarabileceğimize odaklanmayı seçebiliriz. Bu gruba, zaten öncesinde de istedikleri her şeyi başarabileceklerini tecrübe ettiklerini ve bunu yeniden yapabileceklerini gösterdim. Güçlü yanlarını biliyorlar ve zor zamanlarda birbirlerini cesaretlendirebilir, yetkilendirebilir ve liderlik edebilirler. Mesajım onların moralini bayağı düzeltmişti.

Odağınızı olumsuzdan olumluya değiştirerek siz de aynısını yapabilirsiniz. En son ne zaman odağınızı değiştirdiniz ve zor zamanınızda enerjinizin size yardım etmesine izin verdiniz?

Harika bir hafta olsun!

Ken Blanchard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir